استعلام قیمت تماس با ما

0912-6358721

تاثیر طراحی و اجرای اصولی کابینت آشپزخانه بر جذابیت فضا 

عوامل تاثیرگذار بر طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه

طراحی مناسب بخش های مختلف هر خانه ای در جذابیت و زیبایی آن بسیار موثر می باشد. همانطور که طراحی قسمت های مختلف خانه اهمیت دارد، طراحی فضای داخلی آشپزخانه به ویژه طراحی کابینت آشپزخانه نیز بسیار حائز اهمیت است. با توجه به اینکه عمده فضای آشپزخانه مربوط به کابینت می باشد، برای مالکان ساختمان در رابطه با انتخاب مناسب‌ترین کابینت آشپزخانه و شیوه نگهداری از آن سوالاتی به وجود می آید.

در این مطلب به ارائه توضیحاتی در رابطه با طراحی داخلی آشپزخانه به ویژه طراحی کابینت آشپزخانه پرداخته شده است. همراه ما باشید تا در این رابطه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

انواع کابینت آشپزخانه با کیفیت های متفاوت در جنس هایی همچون ممبران، هایگلاس، ام دی اف و… به بازار عرضه می شوند. شرکت معماری الو استادکار در زمینه انتخاب کابینت مناسب به کارفرمایان به خوبی مشاوره داده و خدمات خود را در کوتاه‌ترین زمان و با کیفیت بالا و در عین حال قیمت مناسب، ارائه می نماید.

چوب یکی از مواردی است که روش اجرای مناسب دکور و کابینت آشپزخانه را تعیین می کند. لذا انتخاب اصولی نوع و جنس مناسب به تشخیص کارفرما و مشاوره کارشناسان، اهمیت بسیاری دارد. نکات بسیاری در کیفیت کار و خدمات ارائه شده به کارفرما تاثیرگذار هستند. از جمله این نکات می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • PVC بودن لبه ها
 • کاربری فضا
 • دقت در جنس
 • بکارگیری یراق آلات با کیفیت و مرغوب
 • بکارگیری نیروهای اجرایی خوب با توجه به نقشه های تایید شده توسط کارفرما و طرح موجود
 • سلیقه کارفرما
 • بودجه

سعی شرکت معماری الو استادکار بر این است که کلیه مراحل پروژه طراحی کابینت آشپزخانه و اجرای آن را متناسب با نیاز و خواست کارفرما به انجام برساند.

C:\Users\PFP_01\Desktop\طراحی-کابینت-آشپزخانه.jpg

طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه

متریال مناسب جهت طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه

سبک کابینت آشپزخانه در طی سالیان، تغییرات بسیاری داشته است. در گذشته در آشپزخانه های ایرانی، به منظور نگهداری مواد غذایی و ظروف آشپزخانه، طبقاتی از جنس سنگ یا چوب تحت عنوان گنجه ساخته می شدند. این امر کمک می کرد که از فضای مورد نظر، استفاده صحیح و بهینه ای شود. با گذشت زمان، پیشرفت علم و به وجود آمدن طراحی های نو و مدرن، باعث شدند که کابینت های مدرن یا کلاسیک جایگزین قفسه های ذکر شده شوند.

به تدریج به دلیل افزایش قیمت چوب و محدودیت منابع و همینطور وزن بالای آنها، متریال های دیگری مانند تخته فیبر (MDF)، ملامینه، نئوپان لترون، روکش های فرمیکا (H.P.L)، پانل های دارای روکش های مصنوعی یا طبیعی، روکش PVC و… جایگزین چوب و خرده چوب ها شدند.

مهم‌ترین دلیلی که از متریال چوب برای ساخت کابینت آشپزخانهاستفاده می کنند این است که چوب هم زینت بخش و هم گرما بخش فضای آشپزخانه است. به منظور ایجاد دکوراسیون پیچیده و لوکس در آشپزخانه، چوب بهترین گزینه می باشد.

C:\Users\mehdi rayanet\Desktop\F494E45C-E78A-4D84-AA88-E3ED68D17591.jpeg

متریال مناسب جهت طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه

نکات مهم در طراحی آشپزخانه

در ادامه مطلب طراحی کابینت آشپزخانه، خوب است نکاتی در رابطه با طراحی آشپزخانه نیز ذکر گردد. قلب هر خانه ای محیط آشپزخانه آن است. افراد خانواده زمان بسیاری را در محیط آشپزخانه سپری می کنند. به همین خاطر طراحی داخلی فضای آشپزخانه اهمیت بسیاری دارد. در بازسازی خانه نیز آشپزخانه قسمتی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت.به منظور طراحی و اجرای یک آشپزخانه کاربردی و شیک، لازم است مطابق با استانداردهای موجود و اصول طراحی، فرآیند طراحی و اجرا طی شود. اگر یکی از اصول طراحی رعایت نشود، نتیجه مطلوب و ایده‌آل حاصل نخواهد شد.

بازسازی فضای آشپزخانه و اجرای دکوراسیون داخلی آن، به دلیل افزایش هزینه مصالح ساختمانی، بسیار هزینه‌بر خواهد بود. برای این کار زمان زیادی نیز صرف می شود. به همین خاطر قبل از اینکه در رابطه با طراحی قسمت های مختلف آشپزخانه از جمله طراحی کابینت، تصمیم گیری کنید؛ لازم است تمام بخش ها طبق اصول طراحی و اجرا و مطابق با نیاز و سلیقه شما بازسازی گردند تا دیگر نیازی به ایجاد تغییرات نباشد.

قواعد و اصول طراحی آشپزخانه شامل موارد مختلفی از جمله؛ طراحی مثلث کار در آشپزخانه، استانداردهای طراحی پلان، اجرای اصولی و دقیق تاسیسات آشپزخانه، انتخاب درست مصالح، طراحی سه بعدی آشپزخانه و… می باشد. لازم به ذکر است طراحی سه بعدی پس از اخذ تاییدیه از کارفرما، اجرایی می شود.

C:\Users\mehdi rayanet\Desktop\طراحی-کابینت-ساخت-کابینت۱.jpg

نکات مهم در طراحی آشپزخانه

بررسی مراحل مختلف طراحی آشپزخانه

در این قسمت قصد داریم برخی از مراحلی که جهت طراحی آشپزخانه لازم است طی شوند را بررسی کنیم. از جمله این مراحل عبارتند از:

 • پلان آشپزخانه: در طراحی آشپزخانه، یکی از مراحلی که دارای اهمیت بسیاری می باشد، طراحی پلان آشپزخانه مطابق با اصول و استانداردها است. منظور از ابعاد استاندارد، حداقل طول و عرض آشپزخانه و ارتفاع سقف آن و همچنین فاصله مناسب بین قسمت های مختلف می باشد. با توجه به نوع کاربرد فضا، استاندارد و ابعاد فضا تعیین می گردد. به عنوان مثال باید در نظر داشت که فضای موردنظر صرفا ویژه پخت و پز است یا به عنوان غذاخوری نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 • در نظر داشتن نور طبیعی: یکی از مواردی که در طراحی داخلی فضاهای مختلف باید به آن توجه ویژه ای داشت، مسئله برخورداری از نور طبیعی می باشد. در پروژه طراحی داخلی خانه، برای فضاهایی همچون آشپزخانه لازم است یک پنجره اختصاصی را در نظر داشت.طراحی داخلی باید به نحوی صورت گیرد که بیشترین بهره از نور طبیعی در فضا برده شود.
C:\Users\mehdi rayanet\Desktop\kitechen_interior_design_tips.jpg

طراحی آشپزخانه

اهمیت توجه به طراحی مثلث کار

برای اینکه فضای آشپزخانه، استاندارد و کاربردی باشد، طراحی مثلث کار اهمیت بسیاری دارد. منظور از مثلث کار یک مثلث فرضی است که سه قسمت اساسی آشپزخانه (ظرفشویی، یخچال و اجاق گاز) در سه راس آن قرار داده می شوند. در زمان آشپزی، افراد به طور مداوم با این سه قسمت اساسی سر و کار دارند. لذا رعایت فاصله مناسب میان این سه قسمت، دارای اهمیت بسیاری است.همین امر، دلیل اصلی ضرورت طراحی مثلث کار می باشد.

در مواردی که طراحی فضای آشپزخانه خطی شکل است، تمام لوازم از جمله کابینت آشپزخانه با رعایت فاصله مناسب، در یک راستا قرار داده می شوند. در صورتی که در طراحی آشپزخانه، جزیره لحاظ شده باشد، می توان یکی از لوازم را در قسمت جزیره جای داد.با توجه به اینکه افراد در آشپزخانه دائما در مسیر مثلث کار در حرکت هستند، لذا نکته حائز اهمیت این است که در مسیر حرکتی مثلث کار، نباید مانع وجود داشته باشد تا افراد کار خود را به آسانی انجام دهند.

در طراحی مثلث کار باید به این نکته توجه داشت که نباید بین لوازم، فاصله زیادی وجود داشته باشد. در واقع نباید فاصله لازم جهت رسیدن افراد به لوازم دیگر بیش از حد باشد. وجود فاصله بیش از اندازه بین لوازم، باعث ایجاد خستگی در کار می شود. از طرفی این فاصله نباید کمتر از میزان استاندارد باشد. در صورت کمتر بودن فاصله ذکر شده از میزان استاندارد، در انجام کار در آشپزخانه برای افراد مشکل به وجود می آید.

C:\Users\mehdi rayanet\Desktop\25f63e4648d04aa0aa9fbfd4647c40a7.w_452,h_307,r_k.jpg

اهمیت توجه به طراحی مثلث کار

انتخاب سبک طراحی داخلی مناسب

با استفاده از قواعد و اصول طراحی، سبک های مختلفی در طراحی کابینت آشپزخانه و به طور کلی دکوراسیون داخلی فضای آشپزخانه، قابل اجرا هستند. عوامل مختلفی در انتخاب سبک طراحی آشپزخانه تاثیرگذار هستند. از جمله این عوامل عبارتند از:

 • اندازه فضا
 • طراحی قسمت های دیگر خانه
 • سلیقه شخصی
 • میزان بودجه
 • و…

به طور مثال سبک کلاسیک، مناسب افرادی است که به طراحی متقارن، ایجاد فضای با شکوه، کابینت آشپزخانه پر نقش و نگار و… علاقه بسیاری دارند. اجرای سبک کلاسیک، به هزینه بالایی نیاز دارد. لذا باید برای اجرای این سبک، بودجه کافی در اختیار داشته باشید. سبک مدرن نیز مناسب افرادی می باشد که فضاهای ساده و غیر شلوغ را می پسندند. سبک مدرن؛ فضای کاربردی، ساده و آرامبخشی را برای شما به ارمغان می آورد.

برای افرادی که به زندگی در طبیعت علاقه‌مند هستند، سبک روستیک انتخاب خوبی خواهد بود. در این سبک از زندگی روستایی و طبیعت الهام گرفته می شود. در سبک روستیک، متریال های طبیعی صیقل داده نشده مورد استفاده قرار می گیرند. این سبک فضایی متفاوت و صمیمی و گرم را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

C:\Users\mehdi rayanet\Desktop\Modern-Kitchen-1024x576.jpg

سبک مدرن آشپزخانه

مناسب‌ترین سبک برای طراحی آشپزخانه های کوچک

طراحی فضای آشپزخانه متناسب با ابعاد و متراژ آن انجام می پذیرد. با توجه به متراژ آشپزخانه می توان مناسب‌ترین سبک را انتخاب نمود. برای هر کدام از آشپزخانه های با متراژ کوچک و آشپزخانه های با متراژ بزرگ، انتخاب یکی از سبک های موجود، مناسب‌تر می باشد. برای طراحی آشپزخانه هایی که دارای فضای کوچکی هستند، سبک مدرن انتخاب خوبی خواهد بود. انتخاب سبک کلاسیک برای فضاهای کوچک، کار اشتباهی است.در طراحی آشپزخانه، سبک مدرن ایجاد کننده فضایی کاربردی و زیبا می باشد.

انتخاب رنگ مناسب برای کابینت آشپزخانه نیز اهمیت بالایی دارد. استفاده از کابینت آشپزخانه رنگ روشن و مدرن برای آشپزخانه های کوچک، انتخاب خوبی خواهد بود. رنگ های روشن به ویژه رنگ سفید، باعث بزرگتر و دلبازتر دیده شدن فضای آشپزخانه می شوند. لذا اگر تمایل دارید که فضای آشپزخانه بزرگتر به نظر برسد، از کابینت های رنگ روشن استفاده نمایید.

انواع کابینت آشپزخانه و تاثیر آنها بر زیبایی فضای آشپزخانه

کابینت آشپزخانه در زیبایی فضای آشپزخانه بسیار تاثیرگذار می باشد. علت این امر این است که بخش گسترده ای از فضای آشپزخانه، اختصاص به کابینت های آن دارد. کابینت های آشپزخانه از نظر جنس، سبک و رنگ دارای انواع مختلفی می باشند. شما می توانید با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید و همچنین سبک دلخواهتان، یکی از انواع کابینت ها را انتخاب کنید.

 • کابینت آشپزخانه سبک کلاسیک:کابینت های سبک کلاسیک، ظاهر جذاب و زیبایی دارند که بر روی آنها نقوش زیبای این سبک، اجرا شده‌اند. استفاده از کابینت های این سبک بر زیبایی فضای آشپزخانه شما می افزاید.
 • کابینت آشپزخانه تمام چوب:کابینت های تمام چوب، بسیار زیبا هستند و باعث جذابیت بیشتر فضای آشپزخانه می شوند.اما در نظر داشته باشید کهاین نوع از کابینت های آشپزخانه، گران قیمت هستند. شما می توانید به منظور صرفه جویی در هزینه ها از کابینت های ممبران و طرح چوب استفاده نمایید. با این کار هم آشپزخانه زیبایی خواهید داشت و هم هزینه کمتری مصرف می کنید.
 • کابینت آشپزخانه سبک مدرن:نمای کابینت های سبک مدرن، بسیار ساده است. به همین خاطر افرادی که سادگی را می پسندند این کابینت ها را نیز خواهند پسندید. طراحی این کابینت ها به دو حالت بدون دسته و دسته‌دار می باشد. همچنین به دو صورت براق و مات طراحی می شوند. اگر تمایل به انتخاب کابینت های جادار دارید، کابینت های سبک مدرن انتخاب خوبی می باشند. با توجه به جادار بودن این کابینت ها، می توانید بدون دغدغه ظروف و لوازم خود را درون کابینت جای دهید.

نکات مهم در رابطه با نورپردازی کابینت آشپزخانه

یکی از مواردی که بر زیبایی کابینت آشپزخانه و به طور کلی فضای آشپزخانه تاثیرگذار است، نورپردازی فضا می باشد. در واقع علت توجه به نورپردازی آشپزخانه صرفا فراهم کردن نور مورد نیاز نمی باشد. بلکه نورپردازی باید در کنار تامین نور، باعث افزایش جذابیت و زیبایی فضای آشپزخانه شود. برای نورپردازی آشپزخانه روش های مختلفی وجود دارند. از جمله این روش ها می توان به نورپردازی خطی، نورهای نقطه ای، لوستر، چراغ های دیواری و… اشاره کرد.

در صورتی‌که قصد استفاده از چراغ آویز دکوراتیو برای نورپردازی آشپزخانه دارید، حتما به فرد بودن تعداد آنها توجه داشته باشید. یکی از قسمت های مهم آشپزخانه، کانتر آن می باشد. این قسمت به عنوان میزکار در هنگام آشپزی مورد استفاده قرار می گیرد. لذا نورپردازی این قسمت نیز اهمیت بسیاری دارد.

انتخاب نوع نورپردازی این قسمت، نیاز به دقت کافی دارد. بدین منظور می توانید در قسمت زیرین کابینت هایی که بر روی دیوار نصب شده‌اند، از نور مخفی خطی استفاده کنید. این حالت باعث می شود که هم نورپردازی مناسبی داشته باشید و هم فضای آشپزخانه زیبا و خاص شود. همچنین امکان استفاده از چراغ های خطی در قسمت فوقانی کابینت هایی که بر روی دیوار نصب شده‌اند نیز وجود دارد. این کار باعث ایجاد فضای جذاب و نورپردازی عمومی در آشپزخانه می شود. با استفاده از دمپرها نیز علاوه بر کنترل شدت و میزان نور، می توانید در مصرف انرژی برق نیز صرفه جویی نمایید.

C:\Users\mehdi rayanet\Desktop\نورمخفی-کابینت-1-scaled.jpg

نورپردازی کابینت آشپزخانه

سخن پایانی

با توجه به اینکه از جمله مهم‌ترین قسمت های خانه، آشپزخانه می باشد، لذا برای خلق فضایی زیبا و کاربردی، در طراحی این فضا باید دقت کافی داشت. نکات بسیاری وجود دارند که در طراحی آشپزخانه باید به آنها توجه نمود. از جمله این نکات عبارتند از:

 • انتخاب سبک طراحی مناسب و اصولی
 • اجرای صحیح و اصولی مثلث کار
 • انتخاب درستکابینت آشپزخانه
 • نورپردازی حرفه ای و صحیح

در صورتی‌که به نکات ذکر شده در رابطه با طراحی کابینت و سایر قسمت های آشپزخانه، توجه کافی داشته باشید، به نتیجه مطلوب و دلخواه خواهید رسید. به جهت اینکه بتوانید برای طراحی داخلی آشپزخانه، سبک مناسبی را انتخاب کنید، لازم است در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید. لذا قبل از طراحی باید نسبت به مشورت با افراد متخصص و با تجربه در این حوزه اقدام نمایید. مشاوران متخصص و با تجربه شرکت الو استادکار همراه شما هستند تا بتوانید مناسب‌ترین سبک طراحی را برای آشپزخانه خود انتخاب کنید. برای ایجاد فضایی کاربردی و ایده‌آل، باید در طراحی و اجرای فضای داخلی آشپزخانه، مهارت بالایی داشه باشید و دقت کافی به خرج دهید.

با توجه به اینکه همه افراد در زمینه طراحی فضای داخلی آشپزخانه و طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه، مهارت و تجربه کافی ندارند، لذا این کار را باید به افراد متخصص و ماهر بسپارید. متخصصین شرکت معماریالو استادکار با ارائه طرح های به روز و حرفه ای با قیمت مناسباز طراحی تا اجرا، همراه شما کارفرمایان گرامی می باشند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

استادکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button